Środki powierzchniowo czynne – proces usuwania brudu może być prosty

Związki powierzchniowo czynne nazywane inaczej surfaktantami lub tenzydami służą przede wszystkim do usuwania brudu i zanieczyszczeń. Dzieje się tak ze względu na ich budowę chemiczną. Zobacz, jak ona wygląda.

W jaki sposób są zbudowane surfaktanty?

Zbudowane są z dwóch części: hydrofobowej i hydrofilowej. Ta pierwsza odpowiedzialna jest za rozpuszczanie się w olejach i cieczach niepolarnych natomiast druga za rozpuszczanie się w wodzie i cieczach polarnych. Dzięki swojej strukturze wykazują bardzo ważną i szeroko wykorzystywaną w przemyśle, a także w chemii właściwość- aktywność powierzchniową. Środki powierzchniowo czynne można podzielić (ze względu na ich różne zastosowanie) na kilka grup: emulgatory, środki zwilżające, środki pianotwórcze i detergenty. Detergenty są podstawowym składnikiem wszystkich środków czyszczących- proszki do prania, płyny do płukania ubrań czy tabletki nabłyszczające do zmywarki to tylko niektóre z ich zastosowań w codziennym życiu. Emulgatory są natomiast stosowane m.in. w kosmetykach, przemyśle spożywczym czy farbach, są one tak zwanymi zagęstnikami substancji.

Środki powierzchniowo czynne są wykorzystywane w wielu miejscach

Ponadto związki powierzchniowo czynne są szeroko wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym do produkcji niektórych antybiotyków, a także w przemyśle ogrodniczo – rolniczym przy produkcji herbicydów. Bardzo dużą wadą surfaktantów jest ich toksyczność. Na przykład laurylosiarczan sodu, który jest bardzo często dodawany przy produkcji past do mycia zębów w kontakcie z ludzką skórą może wywołać na niej poważne podrażnienia. Tak samo jest w przypadku większości proszków i płynów do prania, które w kontakcie np. z dłonią mogą wywołać mocne poparzenia i podrażnienia. Środki te są również stosunkowo mocno toksyczne dla środowiska naturalnego, szczególnie mocno i na długo skażają wodę czyniąc ja niezdatną do spożycia. Pomimo tych poważnych wad środki powierzchniowo czynne są bardzo potrzebne i jak najbardziej użyteczne w codziennym życiu, coraz częściej tez producenci starają się by było jak najbardziej przyjazne zarówno dla człowieka jak i przyrody.