Operacje oczu – usunięcie zaćmy jedynym sposobem na pozbycie się tej choroby?

W ostatnim czasie dość często w moim otoczeniu spotykam się z osobami, które mają problemy z oczami. Kilka z nich musiało nawet zdecydować się na usunięcie zaćmy, w tym moja koleżanka Gienia, której to przypadek opiszę.

Przypadek Gienii

Jedna z moich koleżanek, Gienia, bo na niej się skupię, zaczęła kiepsko widzieć już kilka lat temu. Zmieniała okulary, chodziła do lekarzy, aż w końcu trafiła na Panią Doktor, która powiedziała, że to zamglone widzenie związane jest z zaćmą i powiedziała, że jedyną nadzieją na normalne życie jest usunięcie zaćmy. Gienia była trochę załamana, bo nie jest jakąś wiekową kobietą i nie spodziewała się takiego obrotu sprawy. Pani doktor wyjaśniła jej dokładnie na czym polega usunięcie zaćmy. Oczywiście poinformowała również o tym, że taki zabieg może się nie udać, to znaczy, że może się zdarzyć tak, że będzie miała w wyniku powikłań zaćmię wtórną. Gienia dość długo wahała się czy zgodzić się na zabieg, ale w końcu lekarka przekonała ją, że jest dość młoda, więc lepiej zniesie ten zabieg teraz niż za kilka lat.

Zabieg, który uratował jej wzrok

Od dnia podjęcia decyzji na usunięcie zaćmy czekała około czterech miesięcy. Rano w dniu zabiegu stawiła się w Katowicach i pomyślnie przeszła operację. Jak później opowiadała, usunięcie zaćmy właściwie nie boli, ale wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, więc doskonale wszystko słyszała. Po zabiegu była ponad miesiąc na zwolnieniu. Przez dłuższy czas, pomimo dobrego samopoczucia, nie mogła za wiele robić, miała zakaz noszenia ciężkich rzeczy, długiego czytania i oglądania telewizji. Dlatego też na czas rekonwalescencji przerzuciła się na audiobooki. Po ponad trzydziestu dniach zwolnienia, przed powrotem do pracy musiała przejść badania okresowe, dopuszczające ją do pracy. Teraz na jedno oko widzi zdecydowanie lepiej. Śmieje się, że usunięcie zaćmy otworzyło jej oczy i od razu musiała zdecydować się na remont mieszkania, bo zaczęła tak dobrze widzieć, że zauważała wszystkie niedoskonałości.Czeka ją jeszcze usunięcie zaćmy z drugiego oka, ale tym razem jest pełna pozytywnego nastawienia, bo wie, że to jest do przejścia i dla niej oznacza lepszy komfort życia.

Related posts