Odzież motocyklowa – jak wybrać poszczególne elementy stroju?

Wydaje się, że stale przybywa miłośników różnego rodzaju motocykli. Wraz z rozpoczęciem regularnego jeżdżenia motocyklem wiąże się również konieczność skompletowania odzieży motocyklowej. Wybór powinien być dokonywany zarówno z uwzględnieniem bezpieczeństwa kierowcy, jak i kwestii estetycznych. Sprawdź, z czego składa się strój motocyklisty i w jaki sposób wybrać poszczególne elementy.

Odzież motocyklowa – kurtka

Bez wątpienia podstawowym elementem odzieży dla motocyklisty jest odpowiednia kurtka. Pełni ona kilka funkcji. Między innymi, zapewnia ona bezpieczeństwo dzięki ochraniaczom, które są przeważnie do niej doszyte. Ponadto, chroni ona oczywiście przed chłodem. Wydaje się, że kurtka przydaje się motocykliście zarówno w zimie czy na jesień, jak i latem, kiedy teoretycznie na zewnątrz jest ciepło. Podczas jazdy bowiem powstaje pęd, który sprawia, że nawet mimo wysokiej temperatury powietrza i braku wiatru odczuwa się chłód. Wydaje się, że bez kurtki można jeździć tylko w najbardziej upalne dni i to tylko wtedy, gdy nie jeździ się ze zbyt dużą prędkością.

Kurtka tekstylna

Tego typu kurtka z pewnością jest bardzo praktyczna. Wynika to z faktu, iż jest wykonana z przewiewnego materiału, który jednocześnie zapewnia też ochronę przed chłodem. Oznacza to, że tego typu odzież motocyklowa nadaje się zarówno do letniej jak i zimowej jazdy. Niemniej jednak, nie zawsze wybór kurtki tekstylnej jest dobry.

W niektórych wypadkach zamiast kurtki tekstylnej lepiej jest jednak ubrać kurtkę ze skóry. Rzecz w tym, że kurtka tekstylna nie pasuje do masywnych i dużych maszyn. Jednakże, jeśli jeździ się niewielkim motocyklem, czy też jazda ma charakter praktyczny, jak najbardziej wskazana jest taka odzież motocyklowa.

Kurtka skórzana dla motocyklisty

Wydaje się, że powszechnie odzież motocyklowa kojarzona jest raczej ze skórą. Skórzane kurtki wciąż są najczęstszym wyborem motocyklisty. Warto zauważyć, że kurtka skórzana pasuje do każdego rodzaju motocykli. Jak już wspomniano, czasami można ją zastąpić odzieżą motocyklową tekstylną, niemniej jednak w wielu przypadkach kurtka skórzana jest niezastąpiona.

Warto pamiętać, że nie każda skóra jest tak samo dobra. W przypadku kurtki motocyklowej ważne jest, aby wybrać kurtkę najwyższej jakości, która będzie skutecznie chronić przed chłodem.

Wybór najlepszej kurtki motocyklowej

Jak wspomniano, kurtka skórzana powinna znajdować się na wyposażeniu każdego motocyklisty. Niemniej jednak, dobrze jest mieć w szafie co najmniej dwie kurtki do jazdy. W takim wypadku bowiem można zawsze wybrać tę kurtkę, która w danej sytuacji będzie najlepsza. Kurtka tekstylna bowiem sprawdzi się lepiej od skórzanej na przykład podczas dalekiej wyprawy, w trakcie której mogą się zmieniać warunki pogodowe. Jest ona bowiem odpowiednia zarówno w ciepły i słoneczny dzień, jak i w chłodny i deszczowy.

Warto pamiętać, aby nie zwracać uwagi tylko na materiał kurtki. Ważne jest również, czy kurtka jest wygodna oraz praktyczna. Przede wszystkim istotny jest wybór odpowiedniego rozmiaru kurtki. Zbyt krótka kurtka nie będzie bowiem spełniała oczekiwań. Po pierwsze, motocykliście będzie w niej zimno. Po drugie natomiast, zbyt małą kurtka jest po prostu niewygodna. Jednakże, zbyt duża kurtka, która wisi na motocykliście także nie jest dobrym wyborem.

Ważne jest również to, aby kurtka motocyklisty posiadała większe i mniejsze kieszenie. Nadają się one doskonale do tego, aby schować w nich dokumenty, portfel, klucze czy telefon.

Spodnie dla motocyklisty

Oczywiście, odzież motocyklisty to nie tylko kurtka. Niemniej ważne są rzecz jasna również spodnie. Generalnie, wybór spodni jest podobny do wyboru kurtki. Podobnie bowiem spodnie najczęściej są tekstylne lub skórzane. Wydaje się, że spodnie skórzane są nieco wygodniejsze i bardziej praktyczne od kurtki skórzanej. Jednakże, ubieranie kurtki tekstylnej i spodni skórzanych z estetycznego punktu widzenia nie jest raczej dobrym pomysłem.

Niewątpliwie, najlepiej jest kupować spodnie i kurtkę w zestawie. Przede wszystkim, jeśli oba te elementy odzieży motocyklowej kupuje się razem, to ma się pewność, że estetycznie doskonale one do siebie pasują. Nie bez znaczenia jest również to, że w takim przypadku raczej nie ma problemu z tym, aby połączyć ze sobą obie części garderoby. Jest to ważne, aby ubrania motocyklisty tworzyły swego rodzaju kombinezon.

Odzież motocyklowa a bezpieczeństwo kierowcy

Bez wątpienia, wybierając odzież motocyklową nie można zapominać również o bezpieczeństwie. Dobra kurtka posiada ochraniacze na stawach. Chodzi tutaj przede wszystkim o łokcie, które są szczególnie narażone na uraz podczas ewentualnego upadku. Ponadto, istotne jest także, aby kurtka posiadała odpowiednie usztywnienia na plecach.

Jeśli kurtka nie posiada ochraniaczy koniecznie należy je dokupić i doszyć do kurtki. Poza tym, nawet jeśli kurtka ma wszyte swoje ochraniacze, jak najbardziej warto używać także dodatkowej ochrony na plecy oraz na stawy. Wydaje się bowiem, że zabezpieczeń nigdy nie jest zbyt wiele, zwłaszcza w przypadku jazdy motocyklem, która to bywa relatywnie niebezpieczna.

https://motomoda24.pl/

Related posts