Odzież motocyklowa – czym powinna charakteryzować się kurtka motocyklisty?

Odzież motocyklowa

Każdy początkujący motocyklista powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak istotna dla jego bezpieczeństwa jest odpowiednio dobrana odzież motocyklowa –
https://motomoda24.pl/odziez-motocyklowa.html. Absolutnie nie powinno się na motorze jeździć w dresie, jeansach, zwykłej koszulce i adidasach! Należy koniecznie dobrać odpowiednie buty, kurtkę, spodnie oraz bezwzględnie kask, który ochroni naszą głowę w razie ewentualnego wypadku.

Odzież motocyklowa – kurtka i jej rodzaje

Udając się do sklepu stacjonarnego lub przeszukując Internet można się szybko przekonać, że motocyklista ma wybór pomiędzy dwoma rodzajami kurtek motocyklowych: skórzaną oraz tekstylną. Każda z nich ma swoje wady i zalety, należy zatem koniecznie przymierzyć oba modele i sprawdzić, który odpowiada nam bardziej. Kurtki tekstylne można zazwyczaj kupić w komplecie ze spodniami, jednak osoby, które mają np. długie ręce lub wyjątkowo długie nogi raczej powinny nabyć oddzielnie górę i dół.

Odzież motocyklowa wykonana ze skóry jest bardzo odporna na ścieranie, co można zauważyć po ewentualnym kontakcie z ziemią, kiedy przewrócimy się na motorze. Składają się one zazwyczaj jedynie z jednej warstwy – warstwy wierzchniej oraz odpinanej wyściółki. Warto zwrócić uwagę na wyściółkę, ponieważ niektóre modele posiadają jedynie małą kamizelkę wykonaną z grubszego materiału, natomiast kurtki z górnej półki są ocieplane na całej powierzchni. Bardzo rzadka mogą się również pochwalić wodoszczelną membraną. Najlepszym materiałem dla kurtki motocyklowej jest skóra bydlęca – kurtka powinny być uszyta z jak największych płatów skóry, a następnie dobrze zszyta. Okazuje się, że szwy się zazwyczaj słabym ogniwem kurtki skórzanej, dlatego powinno być ich jak najmniej.

Kurtki tekstylne zapewniają nieco lepszy komfort jazdy niż kurtki skórzane, są wyposażone w przeciwdeszczową membranę oraz są o wiele tańsze. Kurtka tekstylna złożona jest najczęściej z trzech podstawowych warstw: wierzchniej, membrany oraz wyściółki. Głównym zadaniem pierwszej warstwy jest nie tylko ochrona przed otarciami, ale również odpowiednie trzymanie ochraniaczy na miejscu. Natomiast membrana pełni funkcję ochronną przed deszczem, a przy tym nie utrudnia również parowania – dzięki temu wewnątrz kurtki nie zbiera się pot. Z kolei wyściółka zapobiega utracie ciepła i sprawia, że w kurtce można swobodnie jeździć na motorze nawet do późnej jesieni. Bardzo dobrą opcją jest możliwość odpięcia warstw wewnętrznych w zależności od panującej na zewnątrz pogody.

Odzież motocyklowa i umieszczone w niej ochroniacze

Bardzo istotną sprawą jest odpowiednie rozmieszczenie ochraniaczy w kurtce motocyklowej. Kurtka musi koniecznie zabezpieczać 4 strefy: łokcie, plecy, barki oraz ramiona. Jeśli nie została ona wyposażona w komplet protektorów, to powinna ona mieć chociaż odpowiednio rozmieszczone kieszenie. Najczęściej kurtki motocyklowe tekstylne wyposażone są w piankę, która zaraz po zakupie odzieży należy wyrzucić i zastąpić ją ochraniaczami, które są zgodne z normą EN 1621-1 oraz EN 1621-2. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku kurtek sportowych jest miejsce na tzw. garba, czyli specjalną owiewkę umieszczaną nad plecach tuż za głową, która znacznie poprawia aerodynamikę podczas jazdy na motorze. Ponadto takie kurtki są również wyposażone w ślizgacze na barkach, których głównym zadaniem jest nie pozwolenie na zbyt gwałtowne wytrącenie prędkości po upadku z motoru.

Komplety i ich kompatybilność

W przypadku, kiedy kupujemy kupujemy osobno kurtkę oraz osobno spodnie motocyklowe, należy dokładnie sprawdzić ich kompatybilność oraz zobaczyć, czy istnieje możliwość spięcia ich ze sobą. Połączenie kurtki i spodni zagwarantuje motocykliście nie tylko lepszą ochronę ciała podczas ewentualnego szlifu, ale również sprawi, że kombinezon będzie bardziej szczelny i ochroni ciało przed wiatrem. Jeśli zapięcia jednak nie są kompatybilne, to jeszcze nic straconego, ponieważ większość kurtek posiada dodatkowy zamek, który można wszyć w spodnie i za jego pomocą połączyć oba ubrania. Warto również zwrócić uwagę, czy strój posiada odblaski fluorescencyjne, które poprawią widoczność motocyklisty na drodze.

Related posts