Geometria zawieszenia: kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

Geometria zawieszenie jest bardzo ważna. Powinniśmy ją przeprowadzać przynajmniej raz do roku. To absolutne minimum zwłaszcza patrząc na stan naszych polskich dróg, które są pełne wyrw i nierówności. Dowiedz się, kiedy najlepiej to zrobić.

Idzie wiosna, zadbaj o auto

Wiosna to czas, kiedy robimy porządki. Dobrze jest to przełożyć również na samochód, bo geometria zawieszenia to jeden z ważniejszych elementów konserwacji podwozia. Dobrze przeprowadzona wpływa na to, że samochód doskonale trzyma się nawierzchni i świetnie wchodzi w zakręty nawet przy dużych prędkościach. To bardzo ważne, bo dzięki temu można wiele zdziałać. Bezpieczna jazda ma kluczowe znaczenie. Wyjeżdżając w drogę, niezależnie czy jedziemy na miasto czy też w dalszą trasę, musimy być pewni, że nasz samochód jest w 100% sprawny pod każdym względem. Opony to jedyny element, który bezpośrednio styka się z drogą. Koła muszą być dobrze ustawione pod względem zbieżności, a do tego powinny być ułożone pod odpowiednim kątem. Tylko dobrze wyregulowana geometria zawieszenia wpływa na bezpieczeństwo jazdy kierowcy i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Warto o nią zadbać, by później nie mieć większych problemów. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, a do tego nie mamy rozwiniętej zbyt dużej prędkości, bo np. jedziemy po mieście, złe nastawy mogą nie zakłócać jazdy. Wystarczy jednak, że sytuacja na drodze się zmieni, zacznie padać deszcz, wtedy każde auto traci przyczepność. A zaniedbania w kwestii geometrii zawieszenia mogą się okazać szczególnie niebezpieczne.

Kiedy najlepiej zlecić usługę?

Geometrię powinniśmy zlecać przynajmniej raz do roku, choć nie jest to usługa obowiązkowa, jak np. przegląd techniczny pojazdu. Bez wątpienia wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Kiedy w takim razie najlepiej się tym zająć. Specjaliści i mechanicy zalecają zrobić to na wiosnę. Po ziemie, kiedy lód roztaja, pojawiają się wyrwy i dziury, które mogą przyczynić się do tego, że zawieszenie będzie uszkodzone. Nawet najlepszy kierowca w starciu z podziurawiona drogą może nie mieć szans. Dobrze jest więc poczekać aż temperatury wzrosną, pozimowe uszkodzenia zostaną naprawione. Wtedy możemy pojechać do warsztatu, by zweryfikować, czy konieczne będzie przeprowadzenie geometrii. To bardzo ważny czynnik, bo ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Nie można go więc wyeliminować ani wykluczyć. Niestety, wciąż wielu kierowców unika tego typu prac i skupia się jedynie na obowiązkowych przegląd co w dłuższej perspektywie wpływa na to, że auto szybciej się eksploatuje.

Related posts