Fotowoltaika dla firm sposobem na oszczędności w przedsiębiorstwie

panele słoneczne

Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady polskie firmy będą płacić za prąd nawet o 19 proc. więcej. Dotyczy to zarówno małych, jak i średnich przedsiębiorstw. Sposobem na oszczędność może się okazać fotowoltaika dla firmhttp://3sgroup.pl/oferta/fotowoltaika-dla-firm/. Dlaczego instalacja w energię słoneczną ma sens?

Wysokie ceny prądu

Omawiając ceny prądu, warto wziąć pod uwagę ich rzeczywistą wysokość. Często nie jest ona podawana precyzyjnie. Cena hurtowa dotyczy kosztów energii sprzedawanej zakładom przemysłowym i spółkom handlującym, czym zajmują się hurtownie. Cena detaliczna obejmuje natomiast koszty energii płacone przez pozostałych odbiorców. Obejmuje nie tylko domy mieszkalne, ale również małe i średnie firmy. W ciągu ostatnich miesięcy obie ceny wrosły. Tendencja ta ma niestety szanse się utrzymać. Wynika to z drożejącego na rynkach światowych węgla, na którym w dużym stopniu opiera się polska energetyka. Na ceny prądu wpływają również coraz bardziej kosztowne uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Elektrownie węglowe muszą kupować je od rządu, co generuje kolejne wydatki. Obecnie uprawnienia do emisji CO2 kosztują kilkadziesiąt euro za tonę. Droższy prąd dla polskich firm oznacza utratę konkurencyjności. Polska już teraz ma wyższe ceny hurtowe niż kraje sąsiednie.

Zalety paneli fotowoltaicznych

W warunkach krajowych nie jest obecnie możliwe całkowite odejście od zasilania elektrowni węglem. Wykorzystywanie go wiąże się niestety z negatywnym wpływem na środowisko, m.in. poprzez:

  • pogorszenie jakości powietrza;
  • powstawanie smogu;
  • zmiany klimatyczne.

Sposobem na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych jest fotowoltaika dla firm. Opiera się ona na czerpaniu energii ze słońca i zamianie jej na energię elektryczną. Metoda ta może w dużym stopniu zaspokoić potrzeby energetyczne przedsiębiorstwa. Przy dużej zmienności kosztów, fotowoltaika powala również na uniezależnienie się od dostawców energii. Panele fotowoltaiczne można dostosować do różnych zapotrzebowań i typów konstrukcji. Darmowa produkcja energii jest bardzo wygodna i oszczędna. Panele da się też ze sobą łączyć, co pozwala na utworzenie wyjątkowo wydajnej instalacji.

Korzyści dla firm

Inwestycja w panele fotowoltaiczne przynosi korzyści nie tylko ze względu na możliwość zaoszczędzenia. Dla wielu firm jest to także praktyczny sposób na dodatkowy zarobek. Nadwyżki produkowanej przez instalację energii elektrycznej można odsprzedawać do lokalnego zakładu energetycznego, który ma obowiązek ich odkupienia od nadawcy. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć można na rozwój przedsiębiorstwa lub zaoszczędzić. Fotowoltaika dla firm pozytywnie wpływa także na wizerunek organizacji, która sprawia wrażenie bardziej odpowiedzialnej społecznie. Dbając o środowisko, można pokazać swoim klientom i partnerom biznesowym, że warto inwestować w rozwiązania innowacyjne i ekologiczne. Panele fotowoltaiczne dają też pewność niezależności. Pozwalają ponadto na wydajne zagospodarowanie niewykorzystanej wcześniej przestrzeni, w tym dachów, wiat czy gruntów.

Related posts