Bezpieczne place zabaw w Warszawie

Tworząc jak najlepsze place zabaw Warszawa, jako całe miasto dba o to, by wszystkie dzieci świetnie się bawiły, ale przede wszystkim ważne jest, by przez cały czas były bezpieczne. Istnieje na to kilka dobrych sposobów.
http://spil.pl/place-zabaw-warszawa-centrum-zdrowia-dziecka/

Place zabaw Warszawa – jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo?

Aby wszystkie maluchy bez obaw mogły bawić się na osiedlowych, czy przedszkolnych placach trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Są to przede wszystkim:
1. Solidne konstrukcje.
Wszystkie zabawki powinny być wykonane z najlepszych materiałów i bardzo dokładnie wykończone. Oczywiście niezbędne jest, by posiadały wszelkie niezbędne certyfikaty i atesty. Najbardziej solidne zabawki powstaną z: metalu (stali nierdzewnej albo stali galwanizowanej), drewnianych bali (świerkowych lub cedrowych), z HPL, wodoodpornej sklejki oraz z mocnych tworzyw sztucznych, czyli odlane z plastiku. Z nich tworzy się zabawki ładne, ale przede wszystkim trwałe i wytrzymałe, mogące służyć na placach zabaw przez wiele lat.
2. Stabilne huśtawki.
Kiedy mowa o solidności, nie można pominąć drugiego ważnego aspektu, jakim jest stabilność – przede wszystkim huśtawek. Są one elementami praktycznie każdego placu zabaw, bo są uwielbiane przez maluchy. Należy pamiętać, by nie stawiać ich na miękkim podłożu (np. na trawniku) bez żadnego zabezpieczenia. W czasie huśtania, wolno stojące konstrukcje zaczynają odrywać nogi od ziemi, powodując niebezpieczne chwianie się całej budowli. W tym przypadku rozwiązaniem są kotwy, czyli wsporniki, które wbija się koło nogi huśtawki i przykręca do niej wkrętami. Dzięki nim zwiększa się stabilność wszystkich drewnianych konstrukcji, a huśtające się dzieci są bezpieczne.
3. Ochrona przed zahaczeniem o elementy montażu.
W drewnianych i metalowych konstrukcjach znajdują się różnego rodzaju wkręty i śruby – ich końcówki potrafią być bardzo ostre, a co za tym idzie niebezpieczne dla dzieci. Łatwo mogą bowiem o nie zahaczyć lub się uderzyć. Aby do takich sytuacji nie dochodziło takie elementy montażu warto zakryć tzw. zaślepkami, które zakłada się już na stałe. Obecnie, są one ładne i kolorowe – także oprócz bezpieczeństwa stanowią również element dekoracyjny zabawek.
4. Amortyzacja.
Na placu zabaw nieuniknione są różnego rodzaju upadki: z huśtawki, zjeżdżalni albo ściany wspinaczkowej. Warto zrobić wszystko, by uniknąć uszkodzeń ciała dziecka (skaleczeń, stłuczeń i złamań). Jest to możliwe dzięki bezpiecznym nawierzchniom. Place zabaw Warszawa, w wielu miejscach stolicy oferują amortyzujące upadki maty i gumowe płyty, które są odporne na zużycie i ekstremalne temperatury. Do tego, nie wymagają konserwacji. Za to doskonale absorbują siłę uderzenia i są idealnym miejscem do zabaw. Takie nawierzchnie występują w wielu kolorach i rozmiarach.
5. Pewność zabawy.
Dzieci na placu zabaw lubią testować granice swoich umiejętności. Często wspinają się na wysokie konstrukcje, a gdy są już na górze zaczynają odczuwać strach przed upadkiem. Przygotowując się na takie sytuacje, dobrze jest zamontować plastikowe lub metalowe uchwyty w różnych strategicznych miejscach zabawek. Dzięki temu maluchy będą mogły się ich złapać, co na pewno pomoże im pokonać chwilowy strach. Takie rączki przydadzą się również do utrzymania równowagi lub pozwolą bezpiecznie usiąść na szczyt zjeżdżalni.

Antykorozyjne systemy

Kolejną ważną sprawą, jeśli chodzi o place zabaw jest to, by znajdujące się tam konstrukcje mogły służyć dzieciom jak najdłużej. Warto więc jest zapoznać się z trzema najważniejszymi systemami antykorozyjnymi, które znacznie przedłużą żywotność zabawek:
– cynkowanie zanurzeniowe (ogniowe) – zabezpiecza ono konstrukcje stalowe. Cały proces składa się z kilku etapów, a efektem jest powierzchnia gotowa do zanurzenia w cynku. Celem cynkowania zanurzeniowego jest uzyskanie powłoki ochronnej, która będzie wielowarstwowa. Taka powłoka może wytrzymać co najmniej 10 lat (czasami jest to nawet 30 lat) – oczywiście zależy to od różnych czynników zewnętrznych. Warto dodać, że nie jest to metoda droga, a wygląda naprawdę estetycznie.
– cynkowanie galwaniczne – inaczej mówiąc, elektrochemiczne. Metal pokrywa się powłoką cynku, i dzięki temu jest on chroniony przed korozją. Efektem cynkowania jety stal w kolorze srebrnym lub złotym. Taka powłoka wytrzymuje od 2 do 10 lat. Zależne jest to od agresywności środowiska, erozji mechanicznej i grubości cynkowanego materiału.
– malowanie proszkowe – polega ono na nakładaniu naelektryzowanych cząstek farby proszkowej na wybraną metalową powierzchnię. Później, ta powierzchnię nagrzewa się do 200°Celsjusza (proszek ulega wtedy stopnieniu i polimeryzacji). Efektem jest gładka, nie spękana powłoka lakiernicza, odporna na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Czasami, aby uzyskać jak najlepszy efekt, przed malowaniem proszkowym dokonuje się metalu cynkowania galwanicznego.
Niezależnie od wybranej metody, ważne jest, by konstrukcje na placu zabaw były poddane przynajmniej jednej z nich – wtedy posłużą dzieciom do zabawy przez bardzo długi czas.