3 rzeczy, które warto wiedzieć o kurtkach motocyklowych

Kurtki skórzane lub tzw. w Polsce ramoneski zawojowały świat już kilka dekad temu i wciąż odnoszą triumfy w naszych szafach. Ramoneski nie są jednak tylko wartościowe pod względem szyku i mody, ale przede wszystkim mają za zadanie zapewniać bezpieczeństwo motocyklistom. Zobacz, jak rozwijała się historia skórzanych kurtek.

Niezwykła nazwa

Pierwsze kurtki skórzane pojawiły się 1928r i zostały zaprojektowane przez Irvinga Schotta. Kolekcja ramonesek pojawiła się na rynku pod nazwą „Perfecto”, która była zaczerpnięta od marki ulubionych cygar projektanta. I choć same kurtki zostały pozytywnie odebrane przez społeczeństwo to, niestety, nazwa już nie przypadła do gustu. Mimo tej niewielkiej porażki, Irving Schott odniósł sukces, a uznanie jakie zyskał w tamtych czasach spowodowało, że to jego amerykański rząd w okresie II Wojny Światowej poprosił o stworzenie kurtek dla lotników.

Rockowa rebeliantka

Kurtki motocyklowe przez kilka dekad odeszły do cienia, choć nie zostały całkowicie zapomniane, zaliczając nawet w 1954r debiut na srebrnym ekranie w filmie „Dziki”. Stało się to za sprawą Marlona Brando, którego postać, Johnny, nie rozstawał się ze skórzaną kurtką. Jednak prawdziwy boom na ramoneski pojawił się dopiero w latach 70-tych, kiedy to kapele muzyczne zaczęły ich używać. Na początku używały ich zespoły metalowe oraz rockowe, takie jak Black Sabbath, ale dopiero zespół Ramones spopularyzował je na dużą skalę. W Polsce tak bardzo kurtki skórzane zaczęły się kojarzyć z tym zespołem, że zostały nazwane na ich cześć. Jednak nie tylko Ramones kojarzy się w naszym kraju z ramoneskami. Są one też ważnym elementem ubioru fanów Depeche Mode, którzy są w skrócie nazywani „depeszowcami”.

Łamanie reguł na wybiegu

Niedługo trzeba było czekać na odzew projektantów, którzy postanowili wykorzystać skórzaną kurtkę jako element swojej kolekcji. Pierwszym z nich był Jean Paul Gaultier, który w latach 80-tych zapewnił ramonesce debiut na wybiegu mody. Ten francuski projektant był w swoich kręgach uważany za osobę, która lubiła łamać reguły, stąd też nie bał się czerpać inspiracji ze sceny muzycznej, tym bardziej, że sam był fanem punkrockowych i rockowych kapel. Gaultier wybierając kurtki motocyklowe jako gwiazdy swojej kolekcji sprawił, iż cały styl dekady został od nich uzależniony. Po tym czasie nasza skórzana rebeliantka zniknęła na trochę ze sceny mody. Pojawiła się z powrotem w połowie 2000 roku, kiedy to kolejny francuski projektant wziął ją na swój warsztat. Tym razem była to Isabel Marant, która swoim połączeniem skórzanych kurtek i spodni podbiła serca wielu osób, w tym znanych osób. Obecnie ramoneska zagościła na stałe w planach projektantów, którzy bawią się jej krojem i fasonem. Jednak, w przeciwieństwie do lat 70-tych, nie jest ona już taką rebeliantką, jaką kiedyś była.

Related posts